Wyświetlanie wszystkich wyników: 22
Rób przemyślane zakupy:
Nie masz pewności, że część pasuje do auta? Zadzwoń i zapytaj, aby unikać zwrotów.
Szukasz innej części? – Zamów część po VINOleje silnikowe oraz płyny samochodowe – W swojej ofercie posiadamy bogaty wybór olejów silnikowych, olejów do skrzyń zbiegów, płynów hamulcowych, chłodniczych, a także oleje i płyny do układu wspomagania kierownicy, do układów zawieszenia, smary i środki smarne, a także uszlachetniacze do płynów.
Tak jak każda część samochodowa tak i olej stosowany w silniku lub skrzyni biegów może być oryginalny czyli z logo producenta samochodu lub zamiennik. Ważne aby spełniał określone normy przewidziane przez producenta. W silnikach spalinowych olej wraz z filtrem powinien być wymieniany po przejechaniu 10 tyś km. W przypadku manualnych skrzyń biegów olej powinien być wymieniony ok. 80 tyś – 100 tyś km, natomiast w przypadku automatycznych skrzyń, olej powinien być wymieniany co 40 tyś – 60 tyś km. Warto pamiętać, że im mniejsza liczba na opakowaniu oleju, która występuję przed literą „W”, tym olej zachowuje większą płynność w minusowych temperaturach. Olej taki szybciej dociera do wszystkich elementów silnika i daje lepsze smarowanie. Jeśli po literze W na opakowaniu oleju występuje większa liczba to olej zachowuje większą lepkość w wysokich temperaturach, jakie generuje pracujący silnik. Olej taki lepiej chroni napędy poddane dużym obciążeniom. Olej pokrywa elementy grubszym, stabilniejszym filtrem olejowym.
Jakie są klasy olejów silnikowych według lepkości i temperatur stosowania?
Zatem jaki olej wybrać do naszego samochodu? Oryginalny a może inny, renomowanego producenta? Oryginalne oleje projektowane były w taki sposób aby idealne współgrały z danym modelem silnika. Oryginalny olej jest jak but idealnie pasujący do stopy w którym nie występują żadne luzy czy ściski. Oczywiście oleje oryginalne są dużo droższe niż zamienniki lecz w tym przypadku cena idzie w parze z jakością Natomiast tanie, niskiej jakości oleje szybciej się starzeją i tracąc swoje właściwości. Wystawia jednostkę napędową na znacznie trudniejsze warunki pracy. Dlatego też zalecenia każdego producenta są takie aby stosować oleje oryginalne, co wydłuży pracę silnika i pozwoli mu pracować dłużej niż w przypadku stosowania najtańszych olejów silnikowych. Oczywiście istnieją na rynku bardzo dobre oleje renomowanych producentów, które świetnie pasują do wielu silników i zapewniają ich bezproblemową pracę. Dobry olej to bezproblemowa eksploatacja silnika przez wiele lat.
Oleje silnikowe to substancje smarne, które pełnią kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania silnika spalinowego. Zapobiegają one zużyciu części silnika, utrzymują odpowiednią temperaturę, usuwają zanieczyszczenia i chronią przed korozją. Oleje silnikowe różnią się od siebie składem, właściwościami i przeznaczeniem, w zależności od typu silnika oraz warunków eksploatacji.
Olej silnikowy ma swoje oznaczenie, które pomaga w doborze odpowiedniego oleju do konkretnego silnika. Przykładowe oznaczenie to 5W-30, które zawiera dwie kluczowe informacje:
Olej silnikowy pełni kluczową rolę w zapewnieniu sprawności silnika i dbałości o jego długowieczność. Wybór odpowiedniego oleju zależy od typu silnika, warunków eksploatacyjnych oraz zaleceń producenta pojazdu. Regularna wymiana oleju oraz dbanie o odpowiednią jego jakość pozwala na utrzymanie silnika w dobrym stanie przez wiele lat.
Płyn hamulcowy to substancja wykorzystywana w systemach hamulcowych pojazdów mechanicznych. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie siły z pedału hamulca do elementów roboczych hamulców, takich jak zaciski hamulcowe. Płyn hamulcowy znajduje się w zamkniętym układzie hydraulicznym, który umożliwia skuteczne działanie hamulców nawet przy dużych obciążeniach.
Rodzaje płynów hamulcowych:
Płyny hamulcowe dzielą się głównie na trzy typy, które różnią się właściwościami chemicznymi i temperaturą wrzenia:
Dodatkowo istnieją płyny DOT 5.1, które są na bazie glikolu, ale oferują wyższą temperaturę wrzenia, oraz płyny hamulcowe na bazie estrów fosforanowych (do zastosowań wyścigowych).
Właściwości płynów hamulcowych:
Wymiana płynu hamulcowego:
Zaleca się wymianę płynu hamulcowego co 2-3 lata lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Zaniedbanie wymiany może prowadzić do obniżenia wydajności hamulców, a nawet ich awarii.
Czy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o płynie hamulcowym lub o jego konserwacji?
Płyn chłodniczy (znany również jako antyfreeze lub płyn do chłodnic) to substancja wykorzystywana w układzie chłodzenia silnika pojazdu, której głównym celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy silnika. Płyn chłodniczy absorbuje ciepło generowane przez silnik i przekazuje je do chłodnicy, gdzie następnie jest ono rozpraszane, co zapobiega przegrzewaniu się jednostki napędowej.
Funkcje płynu chłodniczego:
Rodzaje płynów chłodniczych:
Płyny chłodnicze różnią się składem chemicznym oraz właściwościami. Najpopularniejsze rodzaje to:
Właściwości płynów chłodniczych:
Jak dbać o płyn chłodniczy:
Jak wybrać płyn chłodniczy?